Páteční projekce filmů

OKEM DOBRODRUHA

Blok projekcí 1

• ZACHRÁNCI HADŮ NA BALI
režie: Matej Dolinay, scénář, kamera: Matej a Zuzana Dolinayovi (Brno), 4:11min., 2017
Ostrov Bali patří k nejnavštěvovanějším turistickým destinacím. Lidé sem jezdí za kulturou, koupáním nebo levným nakupováním. Ostrov je také domovem mnoha druhů hadů, po kterých zde pátrali manželé Dolinayovi. Natáčeli společně s lidmi z organizace Bali Reptile Rescue, která se specializuje na záchranu hadů a jiných plazů z lidských sídel.

• KLEKÁNICE
režie, scénář, kamera: Stanislav Domanský (Kroměříž), 3min., 2017
Animovaná parodie na baladu K.J.Erbena.

• Z COLOMBA DO TRINCOMALE
režie, scénář, kamera: Milan Machytka (Chrudim), 13min., 2016
Druhý videostřípek z letošní cesty na Srí Lanku. Kdo tam byl, může zavzpomínat s námi, kdose tam chystá, třeba získá inspiraci, o co na Srí Lance nepřijít.

• SÚBOJ S ČASOM
režie, scénář, kamera: Milan Ohurniak (Liptovský Mikuláš), 19 min., 2015
Turkmenistan patrí k najizolovanejším štátom sveta. Menej turistických víz udelí už len Severná Kórea. Ak sa sem nejaký turisti dostanú, musia mať štátneho sprievodcu a smú navštíviť len vybrané miesta. Film zachytáva jedinú poskytujúcu možnosť, ako prejsť územie bez miestneho sprievodcu, a to na tranzitné víza, ktoré sú obmedzené vopred schválenou 1200 km trasou absolvovanou za 5 dní. Nezdá sa to veľa, ale niečo natom nesedí.

• MAROKO OVERLAND SELFIE TOUR
režie, scénář, kamera: Jan Odehnal (Lelekovice), 15:44 min., 2017
Maroko je jedna z rozvinutějších zemí Afriky. Za jejím poznání se vydala parta kluků na terénních motocyklech.

Blok projekcí 2

• KLADÍVKO - ZIMNÍ VÝSTUP S HOREZDAREM
režie, scénář, kamera: Zdenda Bouda a Zuzka Doubková (Huť), 8:49 min., 2017
Zimní výstup s Horezdarem na žulovou věž Kladívko na Černé Studnici v Jizerkách pojatý jako poslední lezecký problém v oblasti.

• EASYLINE VOL. 2
režie, scénář, kamera: Ondřej Grund (Blansko), 2:33 min., 2017
Edit, kde biker (já, Ondřej Grund) sjíždí na sjezdovém kole lokální sjezdovou trať.

• OÁZA SIWA
režie, scénář, kamera: Pavel Klega (Praha), 20 min., 2016
Oáza Siwa autora filmu okouzlila natolik, že namísto plánovaného týdnu zůstal týdnů pět a rovnou z toho nastříhal svůj první dokument. Do Síwy ho přilákali berberské kmeny, které tam žijí a díky dlouhodobé izolaci jsou pořád ještě svou kulturou velmi odlišné od zbytku Egypta.

• DOBŘÍ HOLUBI SE VRACEJÍ
režie, scénář, kamera: Petr Lokaj, střih: Josef Štrubl (Brno), 15,5 min., 2013
režie, scénář, kamera: Petr Lokaj, střih: Josef Štrubl (Brno), 15,5 min., 2013 Citově zabarvené pokračování osamělé cesty staršího bratra s nemocným okem přes Furka pass a Jurské alpy domů, tentokráte s televizním štábem. Dvořákova Novosvětská jen dokresluje stesk po domově. Vše ale dobře dopadlo.

Blok projekcí 3

• MADEIRA NA TĚŽKO
režie, scénář, kamera: Michal Hubert a Alžběta Nedvědová (Blansko/Beroun), 8 min., 2017
Dvoutýdenní putování, převážně na těžko, po ostrově věčného jara! Tam se letos v lednu vypravili Bětka s Michalem na svojí první výpravu v novém roce. Cestu pojali nízkonákladově a díky akčním letenkám se na ostrov dostali velmi levně. Podařilo se jim procestovat značnou část ostrova. Podívali se do vavřínového pralesa, který je v Evropě skutečným unikátem, prošli se kolem četných levád a vodopádů, pokořili nejvyšší horu, ochutnali místní speciality, koupali se v oceánu a ocitli se vysoko nad mraky.

• NEKONEČNO
režie, kamera: Ondřej Procházka, scénář: Ondřej Procházka, Stanislav Mayer (Liberec), 9 min., 2016
Krátký dokumentární snímek zachycuje dva české piloty Ondřeje Procházku a Stanislava Mayera pohledem z ptačí perspektivy na nejmenším ze sedmi kanárských ostrovů, na ostrově El Hierro. Klimatické podmínky a strmé skály dělají z tohoto vulkanického ostrova ráj na zemi pro paraglidové piloty. Cesta světem paraglidingu však nabrala nové dimenze poté co Stanislav Mayer pronikl do extrémní disciplíny akrobatického létání.

• NESKUTEČNÝ ÍRÁN
režie, scénář, kamera: Michal Prskavec (Krnsko), 16min., 2017
7 týdnů, 15 000 km a milión nezapomenutelných zážitků. Motocyklová sólo expedice po Středním východě aneb člověk míní a úředník mění. Někdy je dobré nechat se vést osudem a měnit svou trasu podle situace a pocitu, kam vás to táhne. Dobrodružná cesta, kdy nevíte, kde skončíte a co zažijete zítra, společně s objevování krás přírody, cizích kultur a způsobu života. To vše z mého pohledu skrze čočky objektivu.

• MRAZIVÁ POEZIE
režie: Michal Martinek, scénář: Michal Martinek, kamera: Michal Martinek + Zdeněk Fryml (Nové Město nad Metují), 16:40 min, 2017
Vyčištění mysli severskou zimou, aneb dokument z expedice po zimní norské Handargerviddě na starých jasankách a s replikou nansenových saní ke 120. výročí prvního zimního přechodu této náhorní plošiny Roaldem Amundsenem.

• AFGHÁNSKÉ ODMÍTNUTÍ
režie, scénář: Markéta Hanáková, Lumír Mikulenka, kamera: Markéta Hanáková, Zdeněk Hodinář, Jaroslav Maixner (Olomouc), 21 min., 2015
Hindúkuš. Až v posledních letech se sem čeští horolezci začínají vracet. Láká je nejvyšší vrchol Afghánistánu a druhý nejvyšší vrchol Hindúkuše Noshaq 7492 m. V Afghánistánu sice zuří občanská válka, usadil se tam Taliban i Islámský stát a ženy jsou tu bezcenné, ale tzv. Wakhánský koridor, kde Noshaq leží, je zatím relativně bezpečný. Tento vrchol zlákal i české horolezce Markétu Hanákovou, (držitelku světového výškového rekordu člověka s kardiostimulátorem) a Zdeňka Hodináře...začátek 16:30 hodin, po projekci každého bloku následuje hodnocení Mirka Náplavy a Jindry Böhma, kteří závěrem večera udělí a předají Cenu SRDCAŘI.CZ

(hodnocení se nemusí shodovat s hodnocením odborné poroty)

Webmaster: Michal Hubert, kontakt

© 2017 Festivalrajbas.cz